ایمنی آشپزخانه صنعتی
5/5 - (1 امتیاز)

10نکته ایمنی برای آشپزخانه صنعتی شما:

نکات ایمنی آشپزخانه صنعتی

بهداشت و ایمنی آشپزخانه صنعتی یک نگرانی بزرگ در آشپزخانه های صنعتی رستوران ها و فست فودها است.از بریدگی در آشپزخانه گرفته تا سر خوردن در قسمت سرو یا تجهیزات آشپزخانه صنعتی.می‌دانید که یک رستوران می‌تواند مکانی خطرناک برای کار باشد اگر اقدامات ایمنی مناسب انجام نشود.ایمنی آشپزخانه صنعتی (Industrial kitchen safety) خوب به معنای حفظ حداکثر تمیزی و شرایط ایمن برای تهیه غذای شماست.

اگر به طور تصادفی منطقه ای را با باکتری های خطرناک آلوده کنید،مشتریان و کارمندان شما ممکن است بسیار بیمار شوند.همچنین باید بدانید که چگونه هر گونه بررسی انجام شده توسط بخش بهداشت را پاس کنید تا رستوران شما بتواند با مجوز بهداشت کامل کار کند.این نیز به شما آرامش خاطر می دهد.

یک آشپزخانه صنعتی گاهی اوقات می تواند آنقدر شلوغ باشد که اطمینان از اینکه همه چیز به درستی انجام می شود دشوار است.با این حال،این وظیفه شما و کل کارکنان شما است که مطمئن شوید که همه چیز به خوبی پیش می رود. با پیروی از این 10 نکته ایمنی آشپزخانه صنعتی خود مطمئن خواهید شد که تمام استانداردهای بهداشتی و ایمنی رعایت شده و بهترین ها را برای مشتریان خود فراهم می کنید.

ترویج شستشوی دست:

شستن دست ها

مهمترین نکته ایمنی آشپزخانه صنعتی شستن دست هاست.این بدان معنی است که شما یک مکان برای شستشوی دست اختصاصی برای کارمندان خود فراهم می کنید.این کار آلودگی را به حداقل می‌رساند و به کارمندان شما اجازه می‌دهد قبل از دست زدن به مواد غذایی،چه گوشت و چه سبزیجات،دست‌های تمیزی داشته باشند.

شما میتونید مطلب گرم کردن غذا در زمان کرونا با گرمکن غذا پرسنلی را اینجا ببینید.

 

حتی کوچکترین مقدار باکتری اگر روی تکه‌ای از غذا باشد می‌تواند فرد را بیمار کند،بنابراین شستن دست‌ها یکی از مهم ترین نکات ایمنی آشپزخانه صنعتی می باشد.همه کارکنان شما پس از صابون زدن باید دست های خود را حداقل به مدت 20 ثانیه زیر آب جاری بشویند.

اجازه ندهید کارگران بیمار غذا درست کنند:

سازمان بهداشت جهانی تحقیقاتی را در این حوزه انجام داد و طبق نتایج نشان داد که 5 درصد از کارگران زمانی که از استفراغ یا اسهال رنج می‌بردند غذا درست می‌کردند.آنها با این کار سلامت مشتریان خود را به خطر می اندازند.شما نباید به نکات ایمنی مواد غذایی نیاز داشته باشید تا به شما بگوید اگر کارمندان شما بیمار هستند آنها را از غذا دور نگه دارید.

برای ایمنی آشپزخانه صنعتی از دستکش استفاده کنید:

دستکش آشپزخانه

کارگران شما باید هنگام تهیه غذا در آشپزخانه صنعتی از دستکش آشپزخانه استفاده کنند،اما نمی توانند از دستکش های یکسان برای هر ماده استفاده کنند.اگر دستکش های خود را عوض نکنند می توانند مواد آلوده کننده را به غذای مشتری منتقل کنند که ممکن است منجر به مسمومیت غذایی شود.جعبه های دستکش در دسترس داشته باشید تا کارگران شما بتوانند آن ها را به طور مکرر و مناسب عوض کنند.

مواد اولیه غذا را به درستی بشویید:

اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما میوه ها و سبزیجات را به درستی می شویند.حتی اگر میوه و سبزیجات پوست کنده شود باز هم باید شسته شود.اگر آنها را نشویید در حین آماده کردن محصول در معرض خطر پخش باکتری ها از بیرون به داخل آن هستید.آبکش کار را آسان‌تر می‌کند به شرطی که فقط برای میوه‌ها و سبزیجات استفاده شود و از مواد دیگری مانند ماکارونی یا گوشت خام در آن استفاده نشود.

گوجه فرنگی نیاز به مراقبت ویژه دارد،زیرا در سال های اخیر 12 مورد بیماری با گوجه فرنگی گزارش شده است. هرگز نباید اجازه دهید گوجه فرنگی هایتان در آب ایستاده خیس بخورند بلکه آنها را زیر آب سرد قرار دهید تا کاملاً شسته شوند.میوه ها و سبزیجات باید زیر آب سرد جاری شسته شوند.می توانید با بخش بهداشت خود مشورت کنید تا ببینید از کدام گزینه ها می توانید در آشپزخانه خود استفاده کنید تا ایمنی آشپزخانه صنعتی حفظ شود.

غذا را با دمای مناسب بپزید:

دمای پخت غذا

اگر یک نکته ایمنی آشپزخانه صنعتی برای غذای ضروری باشد آن دانستن دمای ایمن مواد غذایی شماست.آیا غذای شما با دمای مناسب پخته می شود؟ شما باید کاری کنید که خود و همه کارکنان آشپزخانه از دستورالعمل ها آگاه باشند.به عنوان مثال مرغ باید در دمای 165 درجه فارنهایت پخته شود.

توصیه می شود که رستوران ها باید گوشت چرخ کرده را به مدت 15 ثانیه در دمای 155 درجه فارنهایت بپزند.این برای پیشگیری از بیماری است که در گوشت چرخ کرده یافت می شود و عامل بسیاری از بیماری های ناشی از غذا است.هر نوع گوشتی که در یک آشپزخانه صنعتی آماده و پخته می شود باید با دماسنج گوشت برای دمای مناسب بررسی شود.برای انواع گوشت باید از دماسنج های مختلف گوشت استفاده کرد.این کار از آلوده شدن گوشت های پخته شده توسط گوشت های خام جلوگیری می کند.

مقاله و محصول بهترین سرخ کن صنعتی سیب زمینی رو از اینجا ببینید.

برای ایمنی آشپزخانه صنعتی از آلودگی خودداری کنید:

بیماری های غذایی اغلب از آلودگی ناشی می شود،جایی که می توانید باکتری ها را از گوشت خام یا مرغ به غذاهای آماده پخش کنید.شما باید تخته های برش را برای محصولات خام،گوشت خام نپخته،مرغ خام،غذاهای دریایی و تخم مرغ جدا کنید.می‌توانید هر تخته را با هدف مورد نظر خود برچسب بزنید یا از یک سیستم رنگی استفاده کنید.آنچه را که برای آشپزخانه شما مناسب تر است را پیدا کنید،اما مطمئن شوید که تخته ها را از یکدیگر جدا نگه دارید.استفاده از ظروف جداگانه و دماسنج گوشت را نیز فراموش نکنید.هر کدام از این نکات می تواند ایمنی آشپزخانه صنعتی شما را حفظ کند.

غذا را به درستی و در دمای مناسب نگهداری کنید:

تمام گوشت و مرغ خام آشپزخانه شما باید جدا از سایر غذاها،به ویژه سبزیجات،سس های آماده و هر چیز دیگری که نیاز به آماده سازی کمی دارد،نگهداری شود.توصیه می شود که غذا باید تا دمای 41 درجه فارنهایت یا کمتر خنک شود و باید به گونه ای خنک شود که تهویه هوا را فراهم کند،مانند یک تابه کم عمق تا هوا بتواند در اطراف غذا گردش کند.

شما همچنین مطمئن شوید که گوشت شما چکه نمی کند و مواد غذایی دیگر را آلوده نمی کند.سبزیجات خرد شده را هرگز نباید در دمای آشپزخانه رها کنید،بلکه در عوض به درستی دور نگه دارید.هرگز مواد غذایی را روی زمین نگهداری نکنید و یک دماسنج در یخچال داشته باشید نه فقط در فریزر.ایمنی آشپزخانه صنعتی را برای وسایل سرمایشی جدی بگیرید.

سطوح آماده سازی و تجهیزات را به طور مرتب تمیز و ضدعفونی کنید:

ضدعفونی کردن سطوح

کارکنان آشپزخانه صنعتی شما به یک ایستگاه کاری و تجهیزات مناسب نیاز دارند تا کار خود را به نحو مطلوب انجام دهند.از آب گرم صابون یا مقدار کمی سفید کننده یا پاک کننده روی تخته های برش،ظروف،میزهای پیشخوان و غیره استفاده کنید.از بخش بهداشت خود بپرسید که در مورد تهیه غذا و بهداشت به چه چیزی نیاز دارند.از تجهیزات بهداشتی رستوران صنعتی خود نیز غافل نشوید و مطمئن شوید که طبق توصیه سازنده آن را به درستی تمیز می کنید تا ایمنی آشپزخانه صنعتی شما همچنان حفظ شود.

کارکنان خود را برای ایمنی آشپزخانه صنعتی آموزش دهید:

کارکنان با دانش آشپزخانه،کارکنان خوب آشپزخانه هستند.شما باید تکنیک های آموزشی مناسبی را به کارکنان خود ارائه دهید،در اینصورت آنها از ایمنی آشپزخانه صنعتی و ایمنی مواد غذایی آگاه هستند.

اگر کارکنان خود را برای ایمنی آشپزخانه صنعتی آموزش ندهید،آنها ممکن است راه های میانبر را انتخاب کنند یا چیزهایی را فراموش کنند و خطر بیمار شدن مشتریان شما را افزایش دهند.به هر یک از کارکنان جدید آشپزخانه باید راه مناسب برای انجام کاری نشان داده شود و همچنین باید دستورالعمل هایی در مورد کارهایی که نباید انجام دهند ارائه شود.

نکات و ترفندهای بیشتر ایمنی مواد غذایی:

قانون دو ساعت را بشناسید:

قانون 2ساعت اصطلاحی است که توسط صنعت ایمنی مواد غذایی برای اشاره به محدوده دمایی که در آن باکتری‌ها به سرعت و اغلب در کمتر از 20 دقیقه تکثیر می‌شوند استفاده می‌شود.دمایی بین 40 درجه فارنهایت و 140 درجه فارنهایت است.اینجا جایی است که باکتری های مضر می توانند در مواد غذایی فاسد شدنی ایجاد شوند.غذای فاسد شدنی به هر غذایی گفته می شود که باید در یخچال نگهداری شود مانند غذاهای دریایی،مرغ و گوشت.

ضروری است بدانید که چگونه از این خطر دور بمانید و این با مدت زمانی شروع می شود که شما اجازه می دهید غذا بیرون بیاید.غذای خارج شده از یخچال هرگز نباید بیش از 2 ساعت بماند و اگر دمای آن بالاتر از 90 درجه فارنهایت باشد غذا را نباید بیش از 1 ساعت بیرون گذاشت.در مورد هر غذای آماده مانند آش،خورش و سایر هم همینطور.غذاهایی مانند اینها نیز باید مرتباً بررسی شوند تا از دمای بالای 140 درجه فارنهایت اطمینان حاصل شود.اگر غذا خنک است باید دما را تنظیم کنید و بعد از 30 دقیقه دوباره چک کنید.

جلوی رشد باکتری ها را بگیرید:

باکتری ها میل به نواحی گرم و مرطوب دارند زیرا در اینجا بیشتر رشد می کنند.برای دور نگه داشتن باکتری ها مطمئن شوید که غذای خود را طبق دستورالعمل ها به اندازه کافی گرم یا خنک می کنید.

غذای داغ باید در دمای 140 درجه فارنهایت یا بالاتر باشد و می‌توانید از تجهیزات صنعتی رستوران مانند ظروف پخت،سینی‌های گرم‌کننده و اجاق‌ها استفاده کنید تا دما را در سطح مناسب نگه دارید.

محیط سرد به این معنی است که رشد باکتری ها کند می شود،اما در غذای شما پنهان نیست.غذای پخته شده باید به درستی در یک ظرف کم عمق در دمای 40 درجه فارنهایت یا کمتر در عرض 2 ساعت نگهداری شود،در غیر این صورت خطر رشد باکتری ها وجود دارد.

مهم است که به یاد داشته باشید که یخچال ها،در حالی که می توانند باکتری ها را دور نگه دارند،هنوز مناطقی هستند که باکتری ها می توانند رشد کنند.مراقب غذاهای خام خود باشید زیرا اکثر مواد غذایی خام فقط می توانند چند روز در یخچال نگهداری شوند تا اینکه فاسد شوند و برای خوردن ناامن شوند.مواد غذایی در فریزر زیر 32 درجه فارنهایت دارای باکتری های خفته خواهند بود،به این معنی که باکتری ها وجود دارند اما تولید مثل نمی کنند.پس رعایت نکات ایمنی آشپزخانه صنعتی در هر جای آن مهم و حساس است.

توصیه می شود قبل از خوردن گوشت،پس از برداشتن آن از روی حرارت اجازه دهید حداقل سه دقیقه استراحت کند.بهترین راه برای اندازه گیری دمای غذا استفاده از دماسنج باکیفیتی است که می تواند خوانش دقیقی داشته باشد،به خصوص هنگام تهیه گوشت.ایمنی آشپزخانه صنعتی مهم ترین نکته برای موفقیت افراد در رستوران ها و فست فودها میباشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.